Türkiye’deki Gizli Güzellik: Çiçek Tarlaları

Şehirlerarası seyahatlerinizde çok sayıda gizli güzellikler görebilirsiniz. Doğanın en özel ve en güzel anlarına tanıklık etme şansını dahi yakalayabilirsiniz. Ancak çiçek tarlaları görme olasılığınız bir hayli düşük. Çünkü bu tarlalar egzoz gazından etkilenmemesi için yol kenarlarında pek olmuyor. Görsel açıdan tam bir göz ziyafeti olan uçsuz bucaksız çiçek tarlalarını gördüğünüzde hayran kalmamanız ve uzun süre seyretmemeniz imkansız.

Isparta ve Lavanta Tarlaları

Elbette bu tarlalara yaklaştığınız anda muhteşem çiçek kokularıyla kendinizden geçebilirsiniz. Özellikle Isparta’da yer alan lavanta tarlaları lavanta kokusunu metrelerce uzaktan almanızı sağlıyor. Bu tarlalar genellikle Isparta’nın Kuyucak, Kuşçular, Çukurören gibi köylerinde yer alıyor. Türkiye’deki lavanta üretiminin neredeyse tamamı Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı olan bu köylerden sağlanıyor. Yılda 120 ton lavanta tohumunun elde edildiği bu tarlalar yaklaşık 3 bin dekar… Görmek isteyenler bu tarlaları ziyaret etmek için haziran ayını tercih edebilir.

Konya ve Lale Tarlaları

Konya ise lale tarlaları ile ön plana çıkıyor. Karatay ilçesinde 40 dekarlık bir alanda bulunan laleler görsel açıdan tam bir şölen sunuyor. Bu bölgede yaklaşık 80 farklı lale çeşidi yetiştiriliyor. Üretilen lalelerin % 20’si de ihraç ediliyor. Özellikle fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin her yıl ziyaretçi akınına uğrayan lale tarlaları hafif rüzgarda dalgalanarak eşsiz bir görünüm sergiliyor. Yılda 50 milyon lale soğanı üretilen bu tarlalar bölge halkı için de ciddi bir geçim kaynağına dönüşmüş durumda…

Çeşitli köyler için tek geçim kaynağı dahi olan çiçek yetiştiriciliği büyük bir özen ve emek gerektiriyor. Aynı gün toplanan çiçekler dikkatli bir şekilde satış adreslerine hızlıca ulaştırılıyor ve muazzam kokularını kaybetmeden evlerinize, işyerlerinize ulaştırılıyor. Çiçek tarlalarını ziyaret etmek için zaman ayırın ve bu görsel şölene mutlaka siz de tanıklık edin.

Ücretsiz Kargo
7/24 Müşteri Hizmeti