Teraryum Nasıl Ortaya Çıktı?

Teraryumlar gizemli görünümleri ve şık duruşlarıyla tüm dünyada popülerlik kazandı. Artık çok sayıda kişi özel günlerde çiçek gönderimine alternatif olarak daha kalıcı bir seçenek olan teraryum gönderimi yapmayı tercih ediyor. Hatta doğum günleri ya da yıldönümleri gibi özel günlerde de hediye olarak teraryum çeşitlerine göz atanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Cam bir fanus içerisinde toprak, canlı minyatür bitkiler ve minyatür aksesuarlar kullanılarak hazırlanan teraryumun nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? Bir kara akvaryumu olan tasarımın doğuşu aslında 1830 yılına dayanıyor. Her ne kadar son birkaç yılda popülerlik kazanmış olsa da aslında bir asırdan daha da eski bir geçmişe sahip.

Teraryum İlk Defa Ne Zaman Yapıldı?

Londra’da yaşayan ve tam bir botanik tutkunu olan Dr. Nathaniel Ward, evinde çeşitli bitkiler yetiştiriyor ve çeşitli denemeler de yapıyordu. Bir gün tesadüfen kavanoz içerisinde kalan torak kalıntılarının çok daha kolay yetiştiğini ve kendiliğinden filizlendiğini fark etti. Sonrasında bazı bitkileri kavanozda yetiştirmeye başladı ve görsel açıdan bu fikri geliştirdi.

Zamanla daha büyük kavanozlar alarak bir dizayn yapmaya başladı ve içerisine minyatür aksesuarlar koydu ve bir kara akvaryumu oluşturmaya başladı. Bu tasarımlar zamanla ilgi görünce pek çok kişi evde kendi çabalarıyla teraryum denemeleri yapmaya başladı. Avrupa’da kısa sürede popüler olan ve çok sayıda kişinin hobi olarak da tercih ettiği teraryum yapımı son yıllarda ülkemizde de ilgi görüyor.

Sevdiklerinize Bu Güzelliği Gönderin

Dekoratif açıdan da ilgi gören bu tasarımlar hem evleri hem de işyerlerini süslüyor. Küçük ebatları sayesinde her yerde konumlandırılabilen teraryumları siz de sevdiklerinize gönderebilirsiniz. Kendi yaşam alanlarınıza doğal bir güzellik kazandırmak için de teraryumları tercih edebilirsiniz.

Ücretsiz Kargo
7/24 Müşteri Hizmeti