Orkide Nasıl Nemlendirilir?

Özel günlerde hemen herkesin en çok aldığı çiçeklerin başında orkide geliyor. Hediye olarak aldığınız orkide elbette sizin için manevi bir anlam da taşır ve yaşatmak istersiniz. Ancak orkidenin bakımının titizlikle yapılması gerektiğini bilmelisiniz. En sık yaşanan sorun çiçeğin kuruması oluyor ve bu noktada orkide nasıl nemlendirilir sorusuna yanıt aranıyor.

Öncelikle orkideyi her gün sulamanın yanlış olduğunu belirtmek isteriz. Orkide suyu çok fazla sevmeyen ve fazla sulamaya karşı da dayanıksız olan çiçek çeşitleri arasında yer alır. Orkideyi sadece toprak kuruduğunda sulamalısınız. Aynı zamanda orkide nasıl nemlendirilir sorusunun yanıtı da sulama değildir. Elbette sulanmasına dikkat edilmeli ancak aynı zamanda yapraklarının da 2 günde bir nemlendirilmesi gerekir.

Orkide Yapraklarını Nemlendirme

Bunun için boş bir şişe içerisine su koyarak sprey formunda orkide yapraklarına sıkmalısınız. Gövde kısmını da az miktarda su sıkarak nemlendirmeniz halinde çiçeğinizin kurumasını da önlemiş olacaksınız. Fakat sprey şişesini çok yakın tutarak sıkmayın. Suda az da olsa bir tazyik bulunur ve yaprakların zarar görmesine neden olabilirsiniz.

Suyun içme suyu olması ve kireç içermemesi de önemli bir detay. Eğer suyu 2 gün dinlendirirseniz çok daha doğru şekilde çiçeğin bakımını yapmış olacaksınız. Aslında sadece orkide değil tüm çiçeklerin dinlenmiş su ile sulanması gerekiyor. Musluk suyunu kullanmanız önerilmez. Çünkü Türkiye’de tüm kentlerde şebeke suyu kireç içeriyor ve kireç de çiçeklere zarar veriyor.

Ücretsiz Kargo
7/24 Müşteri Hizmeti