Ocak Ayında Açan Çiçekler

Yılın her mevsimi bazı çiçekler açar, bazı otlar yeşerir ve bazı çalılar da yeşermeye başlar. Genellikle bitkileri sadece ilkbahar aylarında yeşerdiği, çiçeklerin sadece bahar mevsiminde açtığı düşünülür. Ancak yeşermesi ya da açması için soğuk, nemli ve gölge zamanlara ihtiyaç duyan bitkiler de bulunuyor. Bu bitkiler arasında ocak ayında açan çiçekler ve yeşeren ya da büyüyen bitkiler de mevcut.

Peki, hangi bitkilerin ocak ayında güzelliklerini insanlarla paylaştığını merak ediyor musunuz? Sizler için araştırdık. İşte Ocakta açan çiçekler ve yeşeren bitkilerden bazıları…

Yılda 1 Kez Ocakta Açan Çiçekler

Ametist çiçeği en bilinenlerden biridir. Mavi gözlü bebek olarak tanınan ve çok ender bulunan çiçek de ocak ayında açıyor. Aynı zamanda tütün çiçeği ve unutma beni çiçekleri de hiç beklenmeyecek şekilde, gölgeli alanda dinleniyor ve ocak ayında açmaya başlıyor. Pelesenk ve lobelya çiçeklerini de bu sıralamada görebilirsiniz. Maymun çiçeği ile hercai menekşe de ocak ayında en güzel hallerini sunan çiçekler arasında yer alıyor. Aynı zamanda begonya çiçeği ile sabır ağacı olarak bilinen çiçekler de ocak ayında açanlar arasında yerini alıyor.

Ocakta Yeşeren Örtü Bitkiler

Batlik sarmaşığı onlarca farklı sarmaşık çeşidi içerisinde ocak ayında yeşermeye ve büyümeye başlıyor. Cezayir menekşesi de her daim yemyeşil görünümü ile bu listede kabul edilebilir. Eğrelti otu sık görülen ve ocakta en yeşil halini sunan bitkiler arasında bulunuyor. Bunların yanı sıra pachysandra, dusty miller isimli bitkilerin de ocak ayında yeşerdiğini söyleyebiliriz.

Çalı familyasında kabul edilen bazı bitkiler de ocak ayında açabiliyor. Bunları şimşir, kamelya, orman asması, ortanca ve porsuk ağacı olarak sıralayabiliriz. Ayrıca en popüler çiçeklerden biri olan açelya da bu grupta yer alıyor.

Ücretsiz Kargo
7/24 Müşteri Hizmeti