Menekşe Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Şarkılara konu olan ve muazzam görünümü ile evlerde en çok yetiştirilen çiçekler arasında yer alan menekşeler aslında emek ve özen isteyen çiçeklerdir. Menekşe çiçeklerinin bakımını ihmal etmeniz kısa sürede ölmesine neden olabilir. Bu nedenle ihmale gelmeyecek çiçeklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Peki, menekşe çiçeği bakımı nasıl yapılır ve bakımında nelere dikkat etmek gerekir?

Bakımında en önemli unsur sulamadır. Sulamasının genellikle 2 ila 3 günde bir yapılması gerekir. Ancak bulunduğunuz yerde havanın nemli olması durumunda sulamayı daha geç de yapabilirsiniz. Doğru zamanı anlamak için toprağını elinizle kontrol edin. 1 cm altı tamamen kurumuş ise sulama zamanı gelmiş demektir. Kireçsiz ve oda ısısında su kullanarak sulamalısınız.

Menekşe Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Menekşelerin yapraklarının son derece hassas olduğunu da belirtelim. Sıklıkla dokunmanız yaprakların dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden menekşe çiçeği bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt ararken çok fazla dokunmamanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın. Budaması için ilkbahar ayını beklemenizde fayda var. Kurumaya yüz tutmuş olan dalları kesmeniz ve kuruyan yaprakları temizlemeniz daha canlı bir görünüm almasını sağlar.

Yılda 1 defa vitamin takviyesine ihtiyaç duyabileceklerini de belirtelim. Ancak vitamini fazla vermeniz de büyük bir zarar anlamına gelir. Saksı değişimi için ideal periyot 2 yılda birdir. Toprağının 2 yılda bir değişmesi, menekşelerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri topraktan almasını sağlar.

Ücretsiz Kargo
7/24 Müşteri Hizmeti