Kız İsteme Çiçeği

Kız isteme ritüeli Türk kültüründe çok eski dönemlerden bu yana mevcudiyetini koruyor. Elbette bu ritüelin bazı kuralları da bulunuyor. Örneğin erkek tarafı kız istemeye mutlaka çiçek ile birlikte gitmek zorunda. Hatta bu kural kız isteme çiçeği olarak adlandırılan bir çiçek aranjmanını dahi doğurdu. Peki, kız istemeye giderken götürülen çiçek nasıl olmalı?

Öncelikle buket şeklinde dizayn edilen çiçeklerin kız isteme çiçeği olarak sıklıkla tercih edildiğini belirtmek gerekiyor. Kırmızı başta olmak üzere çeşitli renklerde güllerle dizayn edilen aranjmanlar bu tören için biraz abartılı kaçabiliyor. Çünkü çiçek damat adayından gelin adayına değil, damat adayının ailesinden gelin adayının ailesine gidiyor.

Kız İsteme Çiçeği Nasıl Olmalı?

Bu yüzden kırmızı güller pek ideal olmayabilir ancak bunun dışında hemen her çiçeğin de kız isteme için uygun olduğunu belirtebiliriz. Bu çiçeğin biraz gösterişli olması da gerekiyor. Çok sade olan tasarımların pek uygun olmadığının da altını çizelim. Hafif de olsa çiçek aranjmanında süslemelerin kullanılmış olması gereklidir.

En çok tercih edilenler ise mevsim buketleri oluyor. Hem güzel kokması hem de mevsim çiçeklerinin taze ve canlı görünmesi, mevsim çiçekleri ile hazırlanan buketlerin daha yoğun ilgi görmesini de beraberinde getiriyor. Ancak orkide gibi saksı çiçeklerinin de seçilebileceği biliniyor. Gösterişli bir duruş sergileyen orkide ile de kız istemeye gidilebilir. Önemli olan çiçeklerin gösterişli ve şık bir görünüm sergilemesidir.

Ücretsiz Kargo
7/24 Müşteri Hizmeti