Kesme Çiçeğin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Herkes aldığı çiçekler hiç solmasın, sonsuza dek muhteşem güzelliğini sergilemeye devam etsin ister. Ancak maalesef çiçekler dalından kesildikten sonra solmaya ve yapraklarını dökmeye başlar. Çiçeklerin türlerine göre kesildikten sonraki solma süreleri değişkenlik gösterebilir. Ancak kesme çiçeğin ömrü nasıl uzatılır sorusunun yanıtını da kolaylıkla öğrenebilir ve evinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

İlk olarak çiçeğinizi hemen suya koymanız gerektiğini belirtelim. Çünkü kesme çiçeğin ömrü nasıl uzatılır sorusunun yanıtı öncelikle su ihtiyacınız karşılamanız olacak. Ancak suya koymadan önce çiçeğin suya girecek olan bölümlerindeki yapraklarını temizlemeniz gerekiyor. Sonrasında ise suyunu her gün mutlaka değiştirmeli, oda ısısında ve dinlenmiş su kullanmalısınız.

Kesilen Çiçeğin Ömrünü Uzatma Yöntemi

Bir diğer yöntem de çiçek vitaminleri kullanmanız olacak. Vazo içerisindeki suya yeterli miktarda vitamin eklemeniz halinde çiçeğinizin ömrü tam 3 katına kadar uzayabilir. Fakat kaliteli bir çiçek vitamini tercih etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Ayrıca 3 günde 1 çiçeğinizin sap kısmını az oranda kesmelisiniz. Bu sayede küf oluşumunu da önlemiş olacaksınız.

Vazo içerisinde olan çiçeklerinizin güneş ışığına maruz kalmasını önleyin. Çünkü kesildikten sonra artık çiçeklerin güneşten itina ile korunması gerekiyor. Gün ışığına da bir o kadar ihtiyaçları olduğundan aydınlık ancak güneş almayan bir yere koymanız gerektiği sonucuna varabiliriz. Son olarak çiçek vitamini bulamayanlara önerimiz suya 1 adet çocuk Aspirini atmanız olacak. Bu da çiçeklerinizin ömrünü uzatır.

Ücretsiz Kargo
7/24 Müşteri Hizmeti