Karanfil Nasıl Yetiştirilir?

80’den fazla türü bulunan karanfil, yoğun kokuya sahip çiçek çeşitleri arasında bulunuyor. Karanfil yetiştirmek aslında çok zor değil. Genellikle balkonlar ya da teraslar gibi açık havada yetiştirilmesi önerilir. Ancak iç mekanlarda da karanfil yetiştirebilirsiniz. Sadece günde en az 5 saat güneş almasını sağlamanız gerekiyor. Uzun süre güneş gören bir yerde yaşıyorsanız hiç tereddüt etmeden karanfil yetiştirebilirsiniz.

Eğer karanfiller çok yavaş büyüyorsa daha aydınlık bir yere koymanız gerekir. Elbette hava sıcaklığına da dikkat etmelisiniz. Yaz aylarında hava sıcaklığı yükseldiğinde gün içerisinde gölgede kalmalarını da sağlamanız gerekiyor. Öğle saatlerinde gölgede kalmasını sağlayıp sonrasında güneş görmeleri için güneşe alabilirsiniz.

Yaz aylarında 18 ila 22 derece arası, kış aylarında da 10 ila 15 derece arası sıcaklık, karanfiller için en ideal sıcaklıktır. Ayrıca karanfillerin 7 derecenin altında olan sıcaklıkta yaşamadığını da bilmenizde fayda var.

Karanfil Hangi Toprakta Yetişir?

Toprak seçiminde çok titiz olmanıza gerek yok. Pek çok çiçek türünden farklı olarak karanfiller hemen her toprakta yetişebiliyor. Sadece toprağın asit derecesine dikkat etmelisiniz. Toprağın pH seviyesi 5.5 ve altında olmalıdır. Daha yüksek pH derecesine sahip olan toprakta karanfiller yetiştirilemiyor. Sulamasını ise toprağın nemini kontrol ederek yapmalısınız.

Toprak asla tam kuru düzeye gelmemelidir. Her zaman hafif nemli olmasını sağlayacak şekilde sulama yapmalı ve hafta 1 yapraklarına da püskürtme yöntemi ile su sıkmalısınız. Ancak karanfilin çok su sevmediğini de hatırlatmak isteriz. Sulama yaparken sadece toprağı nemlendirecek miktarda su verin. Tamamen toprağı ıslak olacak kadar su vermemelisiniz.

Karanfiller solmaya başladığında kesme yöntemi ile üzerindeki çiçekleri almanız gerekiyor. Aksi halde bir sonraki yıl açmaları mümkün olmaz. Karanfillerinizi gün içerisinde havalandırmayı da ihmal etmeyin.

Ücretsiz Kargo
7/24 Müşteri Hizmeti