Hanımeli Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Muhteşem kokusunu duyduğunuzda, 10 metre uzaktan dahi tanıyabileceğiniz hanımeli çiçeği, evlerde ve bahçelerde en çok yetiştirilen çiçekler arasında yer alıyor. Sarmaşık gibi uzama eğiliminde olan hanımeli çiçeği nasıl yetiştirilir sorusunun yanıtı aslında yüzleri bir hayli güldürüyor. Çünkü bu çiçeği yetiştirmek hem çok kolay, hem de pek çok çiçek gibi özel bir bakım gerektirmiyor.

Bu çiçeğin ömrünün de bir hayli uzun olduğunu bilmenizi isteriz. Şimdi gelelim, hanımeli çiçeği nasıl yetiştirilir sorusunun detaylı yanıtına… Öncelikle hanımeli çiçeğinin 7 metreye kadar uzayabildiğini bilmeniz gerekir. Eğer bahçenize dikecekseniz, doğru yeri seçmeye özen gösterin. Bazı türleri sadece ilkbahar ayında çiçek açar. Bazı türleri ise ilkbahar ayında açan çiçeklerini sonbahar sonuna kadar koruyabilir.

Hanımeli Kireçli Toprakta Yetişmez!

Toprağının orta asitli ve az kireçli olmasını sağlamalısınız. Eğer kaliteli bir toprak seçimi yaptıysanız besin takviyesine ya da gübreye ihtiyaç duymayacaktır. Hanımeli çiçeğinin kapalı alanlardan pek hoşlanmadığı da bilinir. Bu yüzden evde yetiştirmeyi düşünüyorsanız balkonu tercih edin. Merak etmeyin, -7 derece soğuğa bile dayanabiliyor.

Sulama için toprağını kontrol edin ve kuruduğunda sulayın. Hanımeli, türlerine göre su ihtiyacı çok değişken bir çiçektir ve bu nedenle sizi yanıltmamak için bir sulama periyodundan söz etmiyoruz. Eğer sadece ilkbaharda açan bir hanımeli tercih ettiyseniz çiçekler solduğunda hemen budama yapın. Sonbaharda da çiçeklerini koruyan bir tür ise, kışa doğru budama yapabilirsiniz.

Ücretsiz Kargo
7/24 Müşteri Hizmeti