Balkonda Bitki Yetiştirmek İçin İpuçları

Balkonda bitki yetiştirmek istiyorsanız ve balkonunuzu bir bahçeye çevirebilmek istiyorsanız evinizin bu ortam koşullarına uygun olması gerekmektedir. Güneşin ve havanın bitki yetiştirmeye uygun olması bitki yetiştirmeniz için önemlidir. Cam ile kapatılmış olan cam balkonlar bu açıdan avantaj elde edebileceğiniz balkon türleri arasındadır.

Toprakların asla karışım olmaması gerekir. Dış mekana alışkın bitkilere uygun olarak hazırlanmış olan ve aynı zamanda kum ve gübre ile harmanlanmış olan saf toprakların kullanması gerekir.

Balkonunuzun güneş alan kısımlarını iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Hangi bölümün daha fazla güneş aldığını tespit ederek ona göre bitkilerinizi balkonunuza yerleştirmelisiniz. Az güneş alan bir balkonunuz var ise güneşin geldiği noktaya yoğunlaşmanız gerekiyor.

Yapay Ürünler Kullanmayın

Düzenli olarak sulama yapmazsanız çiçeklerinizden verim elde edemezsiniz. Sulama için en uygun zaman ise güneşin tam doğmadığı sabah saatleri olacaktır.

Saksı çiçekleri bakmak istiyorsanız geniş saksıları kullanmanız gerekiyor. Hasat zamanlarında normal bahçelerden daha kısa bir zamanınız olacağı için minik bir sera kurmanız gerektiğini unutmayın ve saksı seçiminizi buna uygun bir biçimde yapın.

Balkonlarınızda hangi amaç için bitki yetiştiriyor olursanız olun doğal ve yapar olmayan ürünler tercih edin. Sulamanızı her zaman ölçüsünde ve düzenli olarak yapın. Saksı modellerinizi ise bitkilerinizin rahat edebileceği türde seçin. Doğal gübrelerin ise bitkileriniz için iyi bir besin kaynağı olduğunu unutmayın.

Ücretsiz Kargo
7/24 Müşteri Hizmeti