Atatürk Çiçeği Ne Kadar Sulanmalı?

Koyu yeşil yaprakları ve kırmızı renkli çiçekleri ile göz alıcı bir güzellik sergileyen Atatürk çiçeği bakımının asla ihmal edilmemesi gereken çiçekler arasında yer alıyor. Bu çiçeğin bakımını yeni üstlenenler genellikle en çok sulanması noktasında zorlanıyor ve Atatürk çiçeği ne kadar sulanmalı sorusuna yanıt arıyor. Bu çiçek sulamaya karşı son derece hassastır. Orta karar su verilmesi gerekiyor.

Eğer nemli bir bölgede yaşıyorsanız Atatürk çiçeğinin su ihtiyacı çok daha az olacaktır. Kuru bir bölgede yaşıyorsanız bu durumda çiçeğinizin suya ihtiyacı biraz daha fazla olabilir. Genellikle sulama periyodu 3 ila 4 günde 1’dir. Ancak havası kuru olan yerlerde yaşayanlar daha sık sulama yapabilir. Suyunun köklerin etrafında toplanması durumunda yaprakları hemen korumaya başlar.

Sulama Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Bu nedenle sulama yaparken saksının tamamına suyun ulaştığından emin olmalı ve sadece kökün etrafında sulama yapmamalısınız. Dinlenmiş ve kireç içermeyen su kullanmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Suyun mutlaka oda ısısında olmasına özen göstermelisiniz. Sıcak ya da soğuk su kullanmanız da çiçeğinize çok büyük zarar verebilir.

Bu özel çiçek fazla sulama noktasında son derece hassastır ve hemen tepki gösterir. Tepkisini de yapraklarını dökerek göstermeyi tercih eder.  Eğer yapraklarda kararma ya da kuruma belirtileri başladıysa sulama periyotlarını ya da kullandığınız su miktarını tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor demektir. Yapraklar sulamada hata yapıp yapmadığınızı size gösterir.

Ücretsiz Kargo
7/24 Müşteri Hizmeti